Діастема

Діастема - це збільшений простір між двома зубами. Найчастіше вона виникає між центральними різцями. Її розміри в середньому 1-6 мм, іноді більші.

Чому з'являється діастема?

Найчастіша причина її виникнення - це генетична схильність. Також нерідко діастема виникає через особливості будови черепа і зубощелепної системи, зокрема - через розмір, будову і прикріплення вуздечки губи. Крім цих причин, існують і менш поширені. Серед них, наприклад, мікродентія - зменшений розмір зубів, а також наявність надкомплектних зубів. Шкідливі звички, такі як смоктання великого пальця, теж можуть призвести до формування діастеми. Зрештою, причиною може стати й надмірно тривале використання дитиною пустушок і пляшечок. Пізнє прорізування і порушення термінів появи постійних зубів теж є факторами, що підвищують ризики діастеми. Пухлини різного генезу і ущелини альвеолярного відростка також можуть призводити до цієї проблеми.

Види діастем

Існує два основні різновиди систем: істинні та хибні.

Справжня діастема виникає в тих випадках, коли постійні зуби вже прорізались. Сама по собі така діастема не закриється, її потрібно виправляти.

Хибні діастеми виникають у дітей у період активної підготовки організму до заміни зубів. У цей час між зубами можуть бути значні проміжки. Однак щойно постійні зуби починають прорізуватися - ці проміжки закриваються.

Діастема може з'явитися як у дитини, так і в дорослого. Якогось певного вікового періоду "ризику" немає. З віком, однак, є тенденція до збільшення вже наявної діастеми. Це пояснюється наступним. Якщо діастема виникла не через мікродентію, а, наприклад, через якісь повороти зубів або їхнє обертання за віссю, то з віком це прогресуватиме. Зуб прагнутиме розвертатися далі, у неправильне положення. Тим самим діастема буде збільшуватися.

Цікаво, що багато пацієнтів з діастемою, приходячи на консультацію, цікавляться, чи можна залишити її, стверджуючи, що вона їх абсолютно влаштовує. Зазвичай це явище має косметичний характер і не впливає ні на що, крім естетики посмішки. Іноді, втім, діастема заважає якимось соціальним факторам або комфортному самопочуттю - наприклад, у пацієнта може спостерігатися шепелявість, виникають складнощі під час вживання їжі, застрявання шматочків їжі між зубами. Але якщо самого пацієнта нічого не турбує, необхідності в обов'язковому закритті діастеми немає.

Зрозуміло, лікар на прийомі рекомендуватиме закрити діастему. Але якщо пацієнт каже, що йому ця особливість його посмішки подобається, і якщо ситуація в порожнині рота дає змогу діастему залишити - то це цілком можна зробити.

Як виправити діастему?

За рахунок чого можна компенсувати діастему між центральними зубами? Існує кілька варіантів

Перший і найпростіший - це реставрація. Стоматолог заповнює композитним матеріалом простір діастеми, створюючи естетичний зовнішній вигляд зубів.

Другий спосіб - ортопедичний. Лікар-ортопед закриває простір між зубами за допомогою вінірів або коронок.

Третій варіант - ортодонтія. Носіння брекетів або кап дає змогу змістити зуби так, щоб закрити проміжок.

Вибір на користь того чи іншого варіанту завжди визначається повною клінічною картиною в порожнині рота пацієнта. Лікар ніколи не стане робити вибір, спираючись лише на діастему окремо від загальної ситуації

Ваше здоров'я - наш головний пріоритет

Запишіться на прийом сьогодні, і ми обіцяємо допомогти вам із кожною проблемою, яка у вас може виникнути